1. ,
  2. A
  3. B
  4. C
  5. D
  6. E
  7. F
  8. G
  9. H
  10. I
  11. J
  12. K
  13. L
  14. M
  15. N
  16. O
  17. P
  18. S
  19. T
  20. U
  21. W
  22. Z

Helena Matthisdotter 1825–1903

Kön: Kvinna Referensnummer: 47 Levnadsålder: 78

Levnadsbana (Karta)

Född1825-04-24 Skruv Västergård, Skruv, Ljuder, Kronobergs län1

"d 24 April föddes, d 1 Maij döptes Mattis Carlssons i Skruf Wgd(?) och

dess h 22 år _(?)_ Martha Johannisdr barn Helena.

Testes. _(?)_ Carl Ljunggren och dess h Madame Helena Carlsdr på

_(?)_bo, Dr Jonas Svensson i Skruf Ngd, Pig Martha Stina Johansdr i

Grisebo Ngd."

Döpt (0)1825-05-01 Ljuder, Kronobergs län1
Bosatt (0–≈4)från 1825-04-24 till 1829 Skruv Västergård, Skruv, Ljuder, Kronobergs län2,3
Bror Nils Peter Matthisson föds (1)1826-11-16 Skruv Västergård, Skruv, Ljuder, Kronobergs län4
Bror Peter Samuel Matthisson Lindgren föds (4)1829-05-12 Skruv Västergård, Skruv, Ljuder, Kronobergs län5
Bosatt (≈4–≈17)från 1829 till 1842 Backa, Ljuder, Kronobergs län6,7,8
Syster Carolina Matthisdotter föds (6)1832-01-03 Backa, Ljuder, Kronobergs län9
Syster Lisa Stina Matthisdotter föds (8)1834-03-20 Backa, Ljuder, Kronobergs län10

Anges född 1834-09-10 i senare HFL.

Bror Karl Johan Matthisson föds (11)1836-11-21 Backa, Ljuder, Kronobergs län11
Bror Johannes Matthisson föds (14)1839-07-03 Backa, Ljuder, Kronobergs län12
Bosatt (≈17–≈20)från 1842 till 1845 Skrämbohult Södergård, Skrämbohult, Algutsboda, Kalmar län13,14
Bror Nils Peter Matthisson dör (≈17–≈18)mellan 1842 och 1843 Skrämbohult Södergård, Skrämbohult, Algutsboda, Kalmar län15
Bror Nils Peter Matthisson föds (17)1843-04-02 Skrämbohult Södergård, Skrämbohult, Algutsboda, Kalmar län16
Gift (19) med
Israel Petersson (1821–1874)
1845-04-05 Algutsboda, Kalmar län17
Bosatt (≈20–≈22)från 1845 till 1847 Backa, Ljuder, Kronobergs län18,19
Dotter Emma Katrina Israelsdotter (Gift Gustafsson) föds (20)1845-12-16 Backa, Ljuder, Kronobergs län20
Mor Maria Zackrisdotter dör (22)1847-06-20 Skrämbohult Södergård, Skrämbohult, Algutsboda, Kalmar län21
Bosatt (≈22–≈26)från 1847 till 1851 Vida Västergård, Vida, Ljuder, Kronobergs län22
Dotter Tilda Israelsdotter föds (24)1850-02-26 Vida Västergård, Vida, Ljuder, Kronobergs län23

"Wide Wgd - Febr 26 födt o 3/3 döpt.

Israel Peterssons o hust Helena Matthisdrs barn.

Testes: Johannes Petersson i Svinhagaskruf, dess hust Lena Stina

Matthisdr, Dr Gust. Johansson i Wide Wgd, Pig Carolina Matthisdr und.

Säfsjö."

Bosatt (≈26–≈31)från 1851 till 1856 Öjaströmma, Hovmantorp, Kronobergs län24,25
Son Carl August Israelsson föds (26)1852-02-16 Tången, Hovmantorp, Kronobergs län26
Son Carl August Israelsson dör (27)1852-06-04 Tången, Hovmantorp, Kronobergs län27
Far Matthes Carlsson dör (28)1853-08-27 Karlskrona, Blekinge län28

Dog i Carlskrona. Begrafningsdagen obekant.

Dotter Ida Maria Israelsdotter (Gift Karlsson) föds (29)1854-07-09 Tången, Hovmantorp, Kronobergs län29
Bosatt (≈31–≈33)från 1856 till 1858 Åkerby Södergård, Åkerby (Tidigare Grisebo/Griseboda), Ljuder, Kronobergs län30
Son Matthias Wilhelm Israelsson föds (32)1857-05-01 Åkerby Södergård, Åkerby (Tidigare Grisebo/Griseboda), Ljuder, Kronobergs län31
Bosatt (≈33–77)från 1858 till 1902-10-13 Sjöbygget, Ålebäcksås, Ljuder, Kronobergs län32,33,34,35,36,37,38,39
Syster Lisa Stina Matthisdotter dör (40)1866-01-01 Sofielund, Skogsrydstorp, Linneryd, Kronobergs län40
Bror Peter Samuel Matthisson Lindgren dör (41)1866-10-09 Klara, Stockholms län41
Bror Nils Peter Matthisson dör (42)1867-04-24 Johanslund, Sävsjö Södergård, Sävsjö, Ljuder, Kronobergs län42
Make Israel Petersson dör (48)1874-02-19 Sjöbygget, Ålebäcksås, Ljuder, Kronobergs län43
Bosatt (77–77)från 1902-10-13 till 1903-03-29 Banvaktsstuga 23, Tjugosjö, Ljuder, Kronobergs län44

Banvaktsstuga 23

Bygdeband

http://www.bygdeband.se/plats/18735/sverige/kronobergs-lan/lessebo/ljuder/tjugosjo/tjugosjo-vaktstuga/

Död (78)1903-09-29 Banvaktsstuga 23, Tjugosjö, Ljuder, Kronobergs län45
Begravd (78)1903-10-04 Ljuder, Kronobergs län45

Källor

  1. Ljuder (G) C:4 (1756-1830) Bild 259 / sid 499
  2. Ljuder (G) AI:7 (1813-1830) Bild 97 / sid 87
  3. Ljuder (G) AI:7 (1813-1830) Bild 290 / sid 280
  4. Ljuder (G) C:4 (1756-1830) Bild 267 / sid 515
  5. Ljuder (G) C:4 (1756-1830) Bild 279 / sid 539
  6. Ljuder (G) AI:7 (1813-1830) Bild 205 / sid 195
  7. Ljuder (G) AI:8 (1831-1836) Bild: 17 Sida: 8
  8. Ljuder (G) AI:9 (1837-1842) Bild 17 / sid 8
  9. Ljuder (G) C:5 (1831-1860) Bild 13 / sid 17
  10. Ljuder (G) C:5 (1831-1860) Bild 28 / sid 47
  11. Ljuder (G) C:5 (1831-1860) Bild 40 / sid 71
  12. Ljuder (G) C:5 (1831-1860) Bild 53 / sid 97
  13. Algutsboda (G, H) AI:10 (1833-1838) Bild: 100 Sida: 102
  14. Algutsboda (G, H) AI:12 (1839-1846) Bild 25 / sid 13
  15. Algutsboda (G, H) AI:12 (1839-1846) Bild: 25 Sida: 13
  16. Algutsboda (G, H) C:5 (1837-1862) Bild 130 / sid 249
  17. Algutsboda (G, H) EI:1 (1840-1865) Bild 16 / sid 21
  18. Ljuder (G) AI:10 (1843-1848) Bild 16 / sid 7
  19. Alva Carlsson, Alva Carlsson, Brev från Alva Carlsson, (1997-05-09). Jonas Malmén, Strömshall 609. 054 - 86 63 63. E-post: jonas@stromshall.se. Hemsida: www.stromshall.se
  20. Ljuder (G) C:5 (1831-1860) Bild: 100 Sida: 191
  21. Algutsboda C:5 (1837-1862) Bild 384 / sid 757
  22. Ljuder (G) AI:11 (1848-1852) Bild: 62 Sida: 53
  23. Ljuder (G) C:5 (1831-1860) Bild: 133 Sida: 257
  24. Hovmantorp (G) AI:11 (1847-1852) Bild 187 / sid 176
  25. Hovmantorp (G) AI:12 (1853-1856) Bild: 183 Sida: 172
  26. Hovmantorp (G) C:7 (1817-1860) Bild: 129 Sida: 249
  27. Hovmantorp (G) F:2 (1817-1860) Bild: 37 Sida: 67
  28. Ljuder F:1 (1831-1870) Bild 52 / sid 97
  29. Hovmantorp (G) C:7 (1817-1860) Bild: 141 Sida: 273
  30. Ljuder (G) AI:13 (1857-1860) Bild: 265 Sida: 253
  31. Ljuder (G) C:5 (1831-1860) Bild: 198 Sida: 387
  32. Ljuder (G) AI:13 (1857-1860) Bild: 224 Sida: 213
  33. Ljuder (G) AI:14 (1861-1865) Bild 280 / sid 370
  34. Ljuder (G) AI:15 (1866-1870) Bild 284 / sid 275
  35. Ljuder (G) AI:16 (1871-1881) Bild 287 / sid 279
  36. Ljuder (G) AI:17 (1881-1885) Bild 167 / sid 157
  37. Ljuder (G) AI:18 (1886-1896) Bild 297 / sid 287
  38. Ljuder (G) AIIa:1 (1896-1902) Bild 313 / sid 303
  39. Ljuder (G) AIIa:3 (1902-1915) Bild: 14 Sida: 310
  40. Linneryd (G) BI:4 (1861-1875) Bild: 248 Sida: 483
  41. Klara (A, AB) FIa:11 (1862-1873) Bild 108 / sid 148
  42. Ljuder (G) F:2 (1861-1894) Bild: 39
  43. Ljuder (G) F:2 (1861-1894) Bild: 62
  44. Ljuder (G) AIIa:2 (1902-1915) Bild: 127 Sida: 123
  45. Ljuder (G) F:3 (1895-1940) Bild: 450 Sida: 39
.

Skapad av Genney 3.0 för Jonas Malmén e-post:jonas@stromshall.se