1. ,
  2. A
  3. B
  4. C
  5. D
  6. E
  7. F
  8. G
  9. H
  10. I
  11. J
  12. K
  13. L
  14. M
  15. N
  16. O
  17. P
  18. S
  19. T
  20. U
  21. W
  22. Z

Sven Nilsson 1746–1815

Sockenskräddare

Kön: Man Referensnummer: 82 Levnadsålder: 69

Levnadsbana (Karta)

Född1746-10-17 Sandvik, Linneryd, Kronobergs län1,2,3
Döpt (0)1746-11-02 Linneryd, Kronobergs län1
Bosatt (0–≈19)från 1746-10-17 till 1765 Sandvik, Linneryd, Kronobergs län2,4,5
Syster Elin Nilsdotter föds (2)1748-12-22 Sandvik, Linneryd, Kronobergs län6

Tveksamt datum. Kan vara 22/3!

Bror Gumme Nilsson föds (8)1755-09-19 Sandvik, Linneryd, Kronobergs län7
Bror Jon Nilsson föds (13)1760-03-23 Sandvik, Linneryd, Kronobergs län8
Bror Peter Nilsson föds (16)1763-06-26 Sandvik, Linneryd, Kronobergs län9
Bosatt (≈19–≈31)från 1765 till 1777 Korrö Kvarn, Älmeboda, Kronobergs län4,10,11
Sockenskräddare (≈30)omkring 1777 Älmeboda, Kronobergs län12,13
Gift (30) med
Stina Månsdotter (1755–1824)
1777-05-25 Ljuder, Kronobergs län13,14

Anges vara "sockenskräddare från Elmebo".

Son Johannes Svensson föds (32)1778-11-06 Nickalycke, Ljuder, Kronobergs län15,14
Son Magnus Svensson föds (34)1781-10-12 Nickalycke, Ljuder, Kronobergs län16,14
Son Magnus Svensson dör (37)1784-09-23 Nickalycke, Ljuder, Kronobergs län17
Dotter Kajsa Svensdotter föds (38)1785-07-04 Nickalycke, Ljuder, Kronobergs län18
Dotter Martha Svensdotter föds (41)1788-01-09 Nickalycke, Ljuder, Kronobergs län19,14
Far Nils Bengtsson dör (62)1809-07-26 Sandvik, Linneryd, Kronobergs län20
Syster Elin Nilsdotter dör (64)1811-02-19 Sibbahult Södergård, Sibbahult, Långasjö, Kalmar län21
Mor Botil Persdotter dör (66)1813-03-03 Sandvik, Linneryd, Kronobergs län22
Bosatt (69)till 1815-11-09 Nickalycke, Ljuder, Kronobergs län23,24,25,26
Död (69)1815-11-09 Nickalycke, Ljuder, Kronobergs län27. Dödsorsak: Slag
Begravd (69)1815-11-19 Ljuder, Kronobergs län27

Källor

  1. Linneryd (G) C:1 (1721-1747) Bild 209 / sid 427
  2. Linneryd (G) AI:3 (1752-1765) Bild 69 / sid 123
  3. Stig Karlsson
  4. Linneryd (G) AI:3 (1752-1765) Bild 230 / sid 445
  5. Linneryd (G) AI:4 (1766-1776) Bild 77 / sid 137
  6. Linneryd (G) C:2 (1748-1776) Bild: 14 Sida: 15
  7. Linneryd (G) C:2 (1748-1776) Bild 59 / sid 105
  8. Linneryd (G) C:2 (1748-1776) Bild 90 / sid 167
  9. Linneryd (G) C:2 (1748-1776) Bild 119 / sid 225
  10. Älmeboda (G) AI:4 (1765-1770) Bild 66 / sid 113
  11. Älmeboda (G) AI:5 (1770-1775) Bild 78 / sid 137
  12. Älmeboda (G) AI:5 (1770-1775) Bild 77 / sid 135
  13. Ljuder (G) C:4 (1756-1830) Bild: 23 Sida: 29
  14. Stig Karlsson, Stig Karlsson
  15. Ljuder (G) C:4 (1756-1830) Bild: 98 Sida: 179
  16. Ljuder (G) C:4 (1756-1830) Bild: 105 Sida: 193
  17. Ljuder (G) C:4 (1756-1830) Bild: 332 Sida: 629
  18. Ljuder (G) C:4 (1756-1830) Bild: 112 Sida: 207
  19. Ljuder (G) C:4 (1756-1830) Bild: 118 Sida: 219
  20. Linneryd (G) C:3 (1777-1813) Bild 374 / sid 737
  21. Långasjö (G, H) CI:3 (1756-1830) Bild 428 / sid 837
  22. Linneryd (G) C:4 (1813-1844) Bild 315 / sid 609
  23. Ljuder (G) AI:4 (1777-1799) Bild 85 / sid 143
  24. Ljuder (G) AI:5 (1791-1804) Bild 88 / sid 157
  25. Ljuder (G) AI:6 (1805-1814) Bild 158 / sid 299
  26. Ljuder (G) AI:7 (1813-1830) Bild: 167 Sida: 157
  27. Ljuder (G) C:4 (1756-1830) Bild: 363 Sida: 691
.

Skapad av Genney 3.0 för Jonas Malmén e-post:jonas@stromshall.se